We are
highly
sensitive

Mutlu Bir Evlilikte 3 Temel Hatırlatma

882 Views

Evlilik sosyal hayatın en önemli bir parçasıdır. Uyum kavramı da evlilik kurumu için en öne çıkan faktördür.  Uyum süreci sağlandığında ise sağlıklı bir aile hayatı için en sağlam adım atılmış olur. Böylece eşler arası destek, doğru bir rol paylaşımı, verimli bir iletişim gibi en öne çıkan kavramlarla mutlu bir evliliğin tanımı yapılabilir.

Mutlu bir evlilik nasıl olur sorusuna eşler arasında cevap aranırken en çok karşılaşılan problemlerle ilgili 3 temel hatırlatma:

  1. Beklentilerin net olması: 

Öncelikle beklentiler belirlenip somutlaştırılmalı ve bunları doğru ifade etme yoluna gidilmelidir. Örneğin, “Bana zaman ayırmanı istiyorum” demek yerine “Bu akşam seninle benim sevdiğim şu filmi izlemek istiyorum” gibi net cümleler ifade edilmelidir. Yani beklentinin kiminle, nerede, ne zaman, nasıl gerçekleşeceğinin somutlaştırılması o beklentiyi gerçekleştirecek kişiye bir yol gösterir. Burada “O düşünsün, ben niye söylemeliyim, ben söyledikten sonra ne kıymeti var” gibi düşünmek doğru bir iletişim biçimi değildir. Siz ne istediğinizi net olarak belirttikten sonra eşiniz mesajınızı daha iyi anlayacak ve sizi önemsediğini gösterecektir.

  1. Doğru Empati:

Bir evliliğin en büyük iyileştiricisi ise “doğru bir empatidir.” Empati yapabilmek için kendi zihnimizi tamamen boşaltarak, hiçbir yargıda bulunmaksızın karşımızdakini dinlemeli ve onu anlamaya çalışmalıyız. Eşiniz ile duygudaşlık yapıp olaylara tepki verirken kendinizi onun yerine koymalısınız.

  1. Eşler arası denge:

Gerçek sevgi ve saygı evliliğin temelidir. İçinde dikkat, kabul, takdir, merhamet ve fedakarlığı barındırır. Peki sevgiyle başlayan bu kurum neden çekilmez bir hal alabilir? Burada en önemli husus eşler arası dengeye dikkat etmektir. Örneğin, sürekli olarak ben fedakârlık yapıyorum, anlaşılmıyorum, benim derdim daha çok gibi sözler merkeze alınıp sorunların eşit görünememesi ilişkiyi/evliliği çekilmez hale sokabilir.

Her ilişkide tabi ki sorunlar olacaktır. Eşler bu sorunlar içinde yetişir, öğrenir, kendini bulur, bazen de bu ilişkiden yaralar alabilir. Ancak bu evlilik içinde bu ilişkiler olmadan da iyileşmek imkansızdır. Yani bu ilişkiler hem yara bandımız hem de yaramızdır. Mutlu bir evlilik nasıl olur sorusunun cevabı için öncelikle yaşanmışlıklarımızın farkında olmamız  önemlidir.

Son olarak unutulmamalıdır ki eşler arası sorunlar, eğer içinden çıkılması zor bir hal almaya başladıysa o zaman evlilik için geri dönülmez ciddi hasarlar olmadan uzman bir aile danışmanından destek almak gerekir. Bu destek sayesinde bozulan ilişki onarılabilir, hatta eskisinden daha sağlam bir hale getirebilir.

Zeliha Ünal

One thought on “Mutlu Bir Evlilikte 3 Temel Hatırlatma”

Comments are closed.