We are
highly
sensitive

Neden Psikolojik Danışmanlık

952 Views

Hayat yolu her zaman istediğiniz yöne doğru kıvrılmaz. Bazen istemediğiniz, mutsuz olduğunuz engellerle veya içinden çıkılması zor durumlar ile sizi karşı karşıya bırakabilir. Böyle zamanlarda yaşanılan olayları, duygu ve düşünceleri doğru ve mantıksal olarak anlamlandırmak ve hayat yolculuğunuza güçlü bir şekilde devam etmek istersiniz.

İçinde bulunduğunuz durumu, yaşadıklarınıza bakış açınızı ve olaylara karşı tavrınızı değiştirmek istediğiniz anlar olur ama nereden ve nasıl başlayacağınız konusunda adım atmakta zorlanabilirsiniz. İnsanlarla yakından ilişkiler kurmak ister ama nasıl ilişkiler kurabileceğinizi bilemeyebilirsiniz. Hatta bazen yoğun kaygı duyabilir ve yaşamınız için endişeye kapılıp hayatınızı boşa geçirdiğinizi ve başarısızlıklara yoğunlaşıp kendinizi suçlu gibi düşünebilirsiniz. Bu durumlarda kendinizi tükenmiş hissedebilir ve adeta hayata küsebilirsiniz. Korktuğunuzda, stresli durumlarda ve yalnızlık yaşadığınızda kendinizi iyi hissetmek için farklı şeyleri takıntı yapabilir ya da kendinizi aşırı yemek yemeğe veya tamamen iştahsızlığa yöneltebilirsiniz.

Yukarıda ifade ettiğim duygu durumlarını veya bir kaçına uzun zamandır yaşıyorsanız, psikolojik danışmanlık alarak kendiniz için başlangıç yapabilirsiniz. Çok sade ve güzel bir tanım olan ve “Shertzer ve Stone tanımladıkları:  Psikolojik danışma, “bireysel ve grup olarak kişisel problemleri çözmek için başvurulan bir iyileştirme yöntemidir.”

Danışmanlık süreciyle bireylerin kendini anlaması ve kabul etmesi ile birlikte bireylerin kendilerini gerçekleştirmede onlara yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Yaşanılan bu zor süreçte gidilecek yolu çok iyi bilen danışman ile güvenilir bir yol arkadaşlığı söz konusudur.

Neden psikolojik destek almalıyız sorusuna cevap arıyorsak aşağıda sıralayacağım en sık karşılaşılan durumlara dikkat etmek gerekir;

Neden Psikolojik Danışmanlık

1-Aile bireyleriniz ile ve diğer kişilerle ilişkileriniz kötü durumdaysa,

2-Evlilik hayatınızla ilgili duygusal ve cinsel sorunlar yaşıyorsanız,

3-Kendinizi çok değersiz ve yetersiz hissediyorsanız,

4-Kontrol edemediğiniz öfke ve panik krizleri yaşıyorsanız,

5-Özellikle haftalarca süren uyku bozukluğu yaşıyorsanız,

6-Geçmeyen beden ağrılarınızdan şikayet ediyorsanız,

7-Çok hızlı kilo kaybediyor veya alıyorsanız,

8-Sebebi belli olmayan duygusal bir tükenmişlik hissediyorsanız,sürekli içim sıkılıyor diyorsanız,

9-Gelecekle ilgili, kaygı, karamsarlık ve umutsuzluk duygularını yoğunlukla yaşıyorsanız

10-Çocuklarınıza nasıl davranıcağınızı bilemiyor ve onlarla sürekli çatışma halindeyseniz „Psikolojik Danışmanlık“ hizmeti alınmalıdır.

Zeliha Ünal

2 thoughts on “Neden Psikolojik Danışmanlık”

  1. Teşekkürler, çok faydalı bir yazı olmuş, duygu durumlarını çok net bir şekilde ifade etmişsiniz.

  2. İlk başta almamız gereken desteği hep erteledik. Ne kadar ihtiyacımız var bir bilseniz. İstemek önemli ama destek almak daha önemli bunu farkettim.

Comments are closed.